Pembe İncili Kaftan

Seyfettin'in aynı isimli hikayesinin beyazperdeye uyarlamasını Yeşilçam'ın büyük ustası ünlü yönetmen Ömer Lütfi Akat yapmış. Filmde 2. Beyazıt dönemi Şah İsmail'e yollanacak elçi Muhsin Çelebi'nin hikayesi canlandırılmış.

FİLM HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER 

Eser :Ömer Seyfettin

Yönetmen: Ö. Lütfi Akad

Senaryo: Ö. Lütfi Akad

Yapımcı: Emin Gerçeker

Müzik : Arif Erkan , Arif Erkan

Görüntü Yönetmeni : Gani Turanlı

Tür : Dram, Duygusal, Epik, Tarihi

OYUNCULAR

Fikret Hakan - Muhsin Çelebi

Atıf Kaptan - Ali Paşa

Türker Tekin - İsmail

Abdullah Ataç - Toroğlu

Turgut Savaş - Vezir

İhsan Baysal - Subay

İhsan Özenç 

Ali Demir 

Mustafa Yavuz 

Sadettin Erbil Fikret Hakan ın Seslendirmesi

Rıza Tüzün Atıf Kaptan ın Seslendirmesi

FİLMİN ANA TEMASI 

Osmanlı devleti Şah İsmail e yollanacak en uygun elçiyi bulmuştur.  El etek öpmeyen, dalkavukluk yapmayan, devletten tek kuruş ödenek almayan her işini kendi imkanlarıyla çözen Muhsin Çelebi .

Şah İsmail, Osmanlı elçisini beklemektedir. Sarayında tahtının arkasına cellatlar diker. Muhsin Çelebi gelir ve Şah İsmail’in eteğini öpmeden Yavuz Sultan Selim’den getirdiği fermanı uzatır. Şah İsmail onun bu gururlu tavrına çok sinir­lenir. Muhsin Çelebi bununla da yetinmez. Üzerindeki hariku­lade kaftanı yere serer ve Şah İsmail’in karşısına kaftanın üze­rine oturur. Çıkarken de gururlu bir şekilde kaftanı orada bı­rakır. Şah İsmail, sinirinden hiçbir şey yapamaz. Muhsin Çelebi, her şeyini uğruna sattığı kaftanı İran sa­rayında ülkesi uğruna bırakmıştır. Ülkesine döndüğünde her şeyini kaybetmiş; fakat devletinin şanını yüceltmiş biri olarak hayatına devam eder.

Özgür Sanal Özel Arşivi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.