Dünyaya Bir Örnek Darülaceze

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA Darülaceze Başkanlığının yayınladığı Kapı dergisinin özel sayısı için Darülaceze'yi anlatan bir yazı kaleme aldı.

Dünyaya Bir Örnek Darülaceze

Bugün kendisi bile yaşlanan dünyamızın büyük sorunlarından biri olan büyük demografik dönüşümün sonucunda ortaya çıkan yaşlılık meselesini, Sultan II. Abdülhamid Han bundan 123 yıl önce öngörmüştür. Bunun içindir ki Sultan, 1895’te farklı dinlerden ve milletlerden kimsesiz çocukları ve yaşlıları bir arada yaşatmayı başarabilen dünyada örneği olmayan Darülaceze modelini geliştirmiştir.

Darülaceze modeli, “bakımda” bugün bütün dünyada örnek alınmaktadır. Bakım diyoruz, çünkü Darülaceze’de sadece yaşlılara değil, kimsesiz çocuklara da bakılmaktadır. Bu yönüyle de Darülaceze kuşaklar arası çatışmaların yaşandığı bir dünyada sadece farklı dinlerden insanları değil, farklı yaşlardan da bireyleri bir arada yaşatmaktadır.

Darülaceze’nin, Türkiye’de ve dünyada gerçekten seçkin bir konuma sahip olduğu gerçeğini, daha geniş kitlelere ulaştırmak zorundayız. Ecdadımızın bir asrı aşkındır şehirlerin sultanı olan İstanbul’a kurdukları bu nadide kurumu yerli ve yabancı insanlara iletişimin bütün enstrümanlarını kullanarak anlatmalıyız. Bu nedenle, Darülaceze’yi ayrı dillerde farklı yayınlarla tanıtmaya karar verdik. Özellikle akademik bir dille bu gök kubbede altında hoş bir seda misali hoş eserler bırakmak için birbirinden değerli yazarların yazılarını bir araya getirerek bu derginin ortaya çıkmasını sağladık. Darülaceze bir diğer ismiyle; “Bab-ı Şefkat” yani şefkat kapısı, 123 yıldır ihtiyaç sahiplerine kucak açarken biriktirdiği tarihi ve kültürel değerleri de yeni nesiller ile paylaşarak geçmiş ile gelecek arasında kuracağımız zincirin kopmaz bir halkası olmaya devem edecektir. İşte bu önemli vazifeyi üstlenen yeni bir nefer olarak Kapı Dergisi yayın hayatına başlıyor. Kapı ile kültür, sanat, bilim ve aktüalite ile ilgili meselelerde halkımızın bilgisini ve farkındalığını arttırmak en önemli hedefimizdir.

Son olarak, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bakanı olduğum hükümetimizin ecdadın mirasına her yönüyle sahip çıktıkları herkesin malumudur. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız, daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, bugün bakanlığımıza bağlı İstanbul Avrupa Yakası Okmeydanı’daki Darülaceze Başkanlığı modelinin Anadolu Yakası Kayışdağı İstanbul Darülaceze Müdürlüğü ile geliştirilmesini bizzat kendisi sağlamıştır. Hayata geçirilmesi düşünülen daha kapsamlı projelerle bu modelin daha da ileriye götürülmesi noktasında da liderliği bize büyük bir cesaret vermektedir.

Bu çalışmanın da liderimizin başlattığı hizmet
kervanında bir katre olması dileklerimle…

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 11:11

Ersoy ERYAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER