Akciğer hastalıklarına İyi Gelen Bitkiler

AKCİĞER HASTALIKLARINDA
EBEGÜMECİ VE ISIRGAN!

Ebegümeci gerçek bir protein ve C vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından doğal kaynaktır. Ebegümeci, Anadolu’da yapraklarından sarma yapılan yine yapraklarından ve ince dallarından salatası yapılan bir bitkidir. Özellikle Akdeniz bölgesinde hemen hemen herkesin tanıdığı bitki çeşididir.

Ebegümeci yanlış karışımlarda kullanıldığı takdirde karışımda bulunan diğer şifalı bitkilerin tedavi edici gücünü neredeyse tamamen ortadan kaldırabilir. Bu nedenle ebegümecinin karıştırılacağı bitkilerin ve karışım oranlarının çok iyi bilinmesi gerekir.

Ebegümeci, içeriğinde bulunmayan ancak diğer bazı bitkilerde bulunan etkin maddelerin tedavi gücünü ve işlevini arttırıcı maddelere sahip bir bitkidir. Bunu bir örnekle açıklarsak, Isırgan bitkisi tek başına akciğer sağlığı üzerinde etkili ancak yeterli olmayan bir bitkidir. Çünkü ısırganın akciğerde oluşan rahatsızlıklara karşı tedavi etme gücü olan etkin maddeleri, yeteri derecede etkili olamamaktadır. Tedavi etmedeki başarı oranını yükseltebilmek için medyatör adı verilen maddelere ihtiyaç vardır. İşte bu işlev artırıcı etkin maddeler ebegümeci bitkisinde bulunmaktadır. Akciğer sağlığı için Isırgan&Ebegümeci bitkilerinin birlikte kullanılması daha etkili olacaktır. Genel kullanım talimatı ise şu şekildedir; kaynayan bir su bardağı klorsuz suya bir tatlı kaşığı Isırgan&Ebegümeci karışımı ilave ediniz. Kısık ateşte altı dakika kaynatıldıktan sonra her gün günde iki kez sabah kahvaltısından 15 dakika önce ve akşam yemeğinden iki saat sonra içilmesini önermekteyim.

BOĞAZ AĞRISI İÇİN GARGARA

Değerli okurum, ada çayının kronikleşmiş boğaz ve bademcik iltihaplarındaki koruyucu ve önleyici gücünü gerçek bir tedaviye çeviren ebegümeci bitkisidir. Ebegümecinin karışımlardaki kullanım miktarı çok az ancak katkısı çok fazladır. Bu karışımları kullanırken dikkat edilecek en önemli nokta bu iki bitkinin karışım oranlarıdır.

Ağız ve diş temizliği için de ebegümeci gargarası bulunmaz bir nimettir.

Haftada birkaç kez yapacağınız ağız gargarası ile farenjit ve bademcik iltihaplanmasının yanı sıra sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı da faydalı olacaktır. Özellikle kış aylarında ağız ve boğaz sağlığınız için zaman zaman bu uygulamayı tekrar etmeniz gerekir. Bu karışımın gargara olarak genel kullanımı şu şekildedir. Kaynayan bir su bardağı klorsuz suya bir tatlı kaşığı Ebegümeci&Adaçayı karışımından ilave ediniz ve kısık ateşte 10 dakika kapağı kapalı olarak kaynatınız. Karışımı günde iki defa sabah kahvaltısından ve akşam yatmadan 15 dakika önce gargara yapmanız faydalı olacaktır.

Belirtmekte fayda görüyorum, anne olmak isteyen hanımların ebegümeci bitkisinin yemeğinden, salatasından ve çayından uzak durmaları gerekir. Çünkü kadınlarda polikistik over oluşturma etkisi vardır ve bu durum hamile kalmayı zorlaştırmaktadır.

Farenjit ve bademcik problemi olan kişilerin ise sigara ve asitli içeceklerden (kola, soda, maden suyu gibi) özellikle uzak durmaları veya içerken ölçülü olmaları gerekir. Uygulamalarda bu kurala mutlaka özen gösterilmelidir.

İrritabl Bağırsak Sendromuna Karşı “Ebegümeci

İrritabl bağırsak sendromunda kabızlık şikâyeti olan kişilere öncelikle tatlı tüketiminde ölçülü olmalarını önermekteyim. Bu kişilerin kısa bir zaman sonra şişkinlik, hazımsızlık ve gaz şikâyetlerinde belirgin bir azalma ayrıca bağırsak hareketlerinde de belirgin düzelme olduğu bilinmektedir.

İrritabl bağırsak sendromu yaşayanların meyve veya tatlılarını öğünlerinden en az iki saat sonra tüketmelerini önemle vurgulamak isterim. Bu kurala uyduklarında şişkinlik, gaz, hazımsızlık ve mide yanması şikâyetlerinde büyük oranda azalma olduğunu hayretle gözlemleyeceksiniz. Burada benim önerim ise; ebegümeci bitkisinin kullanılmasıdır. Kaynayan bir su bardağı klorsuz suya bir tatlı kaşığı Ebegümeci ilave ediniz. Kısık ateşte altı dakika ağzı kapalı olarak kaynatınız. Günde iki defa sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden iki saat sonra içiniz. Bir ay boyunca ara vermeden devam ediniz ve bir ay tamamlandıktan sonra iki hafta ara veriniz. Şikayetinizin seyrine göre yılda dört-beş defa tekrar edebilirsiniz.

KRONİK KABIZLIĞA
KETEN TOHUMU YAĞI

Ek olarak kronik kabızlık için laksatif özelliği ile soğuk sıkım keten tohumu yağının kullanılmasını da önermekteyim. Protein ve besinsel lif bakımından zengin Keten tohumu yağı; A,B, E vitamini, Omega-3 yağ asitleri ve aminoasitler içermektedir. Günde bir defa aç karnına bir yemek kaşığı tüketmeniz sizi oldukça rahatlatacaktır.

GÖZ KURULUĞU İÇİN EBEGÜMECİ

Günümüzde oldukça sık rastladığımız diğer şikâyetler ise göz kuruluğu ve topuk çatlaklarıdır. Burada benim önerim yine ebegümeci bitkisinin kullanılmasıdır.

Göz Kuruluğu Şikayetlerinde
Ebegümeci Bitkisi’nin Kullanımı

Kaynayan bir su bardağı klorsuz suyun içerisine bir tatlı kaşığı Ebegümeci ilave ediniz. Kısık ateşte altı dakika demleyiniz ve sıcakken süzünüz. Günde iki defa sabah ve akşam ılık olarak pamuk yardımı ile göz pansumanı yapınız. Ek olarak doğal bitkinize başladığınız andan itibaren Buğday yağını günde bir defa aç karnına bir çay kaşığı tüketiniz.

Topuk Çatlaklarına Karşı Ebegümeci Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Kaynayan yarım litre klorsuz suya bir yemek kaşığı Ebegümeci ilave ediniz. Kısık ateşte beş dakika demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra ocaktan alınız ve süzerek geniş bir kaba alınız. Ilıdıktan sonra günde bir defa karışıma ayaklarınızı daldırıp yarım saat etki ettiriniz. Her defasında taze hazırlanması gerekmektedir. Uygulamayı şikâyetiniz ortadan kalkıncaya kadar haftada dört defa tekrar ediniz. Ek olarak doğal bitkinize başladığınız andan itibaren soğuk sıkım Hindistan Cevizi Yağı ile günde bir defa akşam yatmadan önce topuk bölgesine masaj yapınız.

Diş Eti İltihabına Karşı: Nar Özü!

Diş eti iltihabı için önerim Nar özünün gargara yapılmasıdır. Ağız içinde 10-15 saniye diş etine etki ettirilmesi gerekir. Diş eti iltihabı şikâyetlerinizde rahatlama başladığını göreceksiniz. Şikâyetinizin seyrine göre her gün uygulayabilirsiniz. Ayrıca Nar özünü günde iki defa bir tatlı kaşığı sabah ve akşam yemeklerden 15 dakika önce aç karnına tüketebilirsiniz.

DOĞRU BİTKİ KULLANIMI!

Tüm bu kürleri kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; bitkinin raf ömrüdür. İkincisi bitkinin doğru zamanda toplanmış olmasıdır. Üçüncüsü ise bitkinin nasıl kurutulmuş olduğudur. Her bitkinin özelliğine göre uygun koşullarda kurutulmuş olması gerekir. Bazı bitkiler gölgede, bazıları güneşte, bazıları ise karanlıkta kurulması gerekir. En önemlisi ise kullanacağınız bitkinin mutlak surette doğru tür olmasıdır. Eğer doğru bitki türü değil ise kürün etkisini büyük oranda azaltmaktadır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.